Twitter'da takip et. Abone Ol!
ESNAF ODALARI NE İŞ YAPAR..?
Gündem
2020-11-27 22:06

ESNAF ODALARI NE İŞ YAPAR..?

ESNAF ODALARI NE İŞ YAPAR..?

 

Son günlerde sıkça atılan” evde kalın” söylemleri  insanı düşündürüyor.

Hangi esnaf böyle bir salgın da dışarı çıkmak ister?

“Evde kalın” diyenler ,esnafın hesabına her aybaşı 3-5 bin lira yatırsa esnafın dışarı da ne işi var?

Esnafın işyeri kirası var.

Esnafın ev kirası var.

Esnafın vergisi var.

Esnafın kredi ödemesi var.

Esnafın elektrik,su, doğalgaz faturaları var.

Varda var.

Hadi  evde kal  da görelim. 

Esnafa “evde kal” demek, öl demekle aynı değil mi?

Devlet 10 aylık bu süreçte esnafına vatandaşına ne verdi?

Faizli kredi verdi..O ödemenin de geri ödemesi geldi. İşyeri kapalıyken nasıl ödenecek o para…Esnaf zorda..Esnaf darda….Esnaf iflasda…..

Peki bu arada Esnaf odaları ne iş yapar…..

Son dönemde Türkiye’de ticari hayat, küçük işletme, esnaf ve sanatkâr için sıkıntılı seyretmekte ve daha da kötüye gittiği görülmektedir. Ağır vergi ve kira bedelleri bu işletmelerin bugün için en büyük sorunudur. Esnafın sırtında, çok çok büyük bir diğer kambur da, ticaret sicil ve esnaf odalarıdır. Esnaf odaları  üyelerinin evraklarına imza atmaktan başka hiç bir işleri yok, Birçok esnaf odası da bugün sadece sembolik olarak varlığını sürdürmekte, esnafa lazım olan belge ve evrak vermekten başka bir görev yapmamaktadır.

Tabii ki; bu demek değildir ki, bütün odalar bu kapsamdadır. Elbette bulundukları konumu muhafaza eden ve esnafının, sanatkârının çıkarlarını koruyan  odalar da  vardır. Fakat burada anlatmak istediğim olay, hükümetin, esnafı ve sanatkârı ticari hayatta her alanda odalara bağlaması neticesinde; nasıl olsa üyeler bize her fırsatta gelecek diyerek, esnafı ve sanatkârı yolunacak tavuk gibi görmeleridir. Vergisini, aldığı krediyi, SGK primlerini evinin ve iş yerinin kirasını ödeyemeyen insanların odalara işleri düştüğünde -ki, o esnafa hiçbir faydası dokunmayan odanın- hemencecik üyenin önüne, geçmiş aidat borcunu koyması kafasına sıkılan bir mermi gibi beynini şok etmektedir. 

Fakat burada anlatmak istediğim olay, hükümetin, esnafı ve sanatkârı ticari hayatta her alanda odalara bağlaması neticesinde; nasıl olsa üyeler bize her fırsatta gelecek diyerek, esnafı ve sanatkârı yolunacak tavuk gibi görmeleridir. Vergisini, aldığı krediyi, SGK primlerini evinin ve iş yerinin kirasını ödeyemeyen insanların odalara işleri düştüğünde -ki, o esnafa hiçbir faydası dokunmayan odanın- hemencecik üyenin önüne, geçmiş aidat borcunu koyması kafasına sıkılan bir mermi gibi beynini şok etmektedir.

Esnaf odaları kanununun 10. Maddesinde Oda genel kurulunun görev ve yetkilerini sayarken, (ı) bendinde derki; ‘’ İmkânları nispetinde öncelikle faaliyet alanları ile ilgili branşlarda olmak üzere öğrenci okutulmasına, bir evvelki yıl gayri safi gelirlerinin %10'unu geçmemek kaydıyla kamu yararına faaliyet gösteren kuruluşlara ve belge veya diğer kanıtlara dayandırılmak kaydıyla muhtaç durumdaki oda üyelerine yardımda bulunulmasına karar vermek.’’ Evet, elde edilen gelirlerden zor durumlarda olan üyelerin aidat borçlarını silen oda var mıdır? Bilemiyorum. Asıl olan budur.

Yerele gelecek olursak, Esnaf Odaları, günümüzde mantar gibi çoğalan, mahalle arasında her köşe başına yerleşen süpermarket zincirlerine karşı esnafını koruyacak tedbirleri de alması gereklidir diye düşünüyorum.

Bu gün odalarda

Resmi evrak düzenlenmesi dışında bir işin yapılmadığı da biliniyor.

Her yıl boşu boşuna aidat verilmesi esnafın zoruna gidiyor. 

Esnaf verdiği aidatların karşılığında hizmet bekliyor. 

Büyük holdingler, AVM’ler karşısında ezilmek istemiyor.

Odalarına güvenmek ve destek istiyor. 

Esnaf ödemelerinde zorluk çekiyor. 

Esnaf tek başına bir sürü dert ile mücadele ediyor. Esnaf bağlı olduğu odaların kendisine deste olunmasını bekliyor….

27.11.2020

Mahmut Divarcı

Mali Müşavir


Bu haber 12292 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   8 + 7 = ?

1
  • Misafir 2021-04-25 14:04:18

    2021-04-25 14:04:18

  • Bu AKP adamların dini imanı yok. Bu adamlar Müslüman olamaz. Zira halk için hizmet eden Kanun teklifleri Önergeler veren CHP ve diğer partiler olmak üzere, sürekli AKP+MHP tarafından reddedilmektedir. Devamı...

  • 2
  • 0

SON YORUMLAR

Bekilli Ses Gazetesi © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim